LTC1198-2BCS8#PBF OverviewThe analogue to digital converter is designed with 8 Bits.The AD converter is embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 8 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 2.7V.The A/D converter has 2 channels.The is equipped with 8 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at 0°C~70°C.The number of samples of audio recorded every second is 750k Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential, Single Ended.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2.7V~6V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to LTC1198 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Depending on the supply type, analogue to digital converters can be categorized by Single.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~6V.There is a possibility of mounting the analogue to digital converter by using the Surface Mount axis.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 6V.1, 2 inputs are employed.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 6.05V.The ADC converter operates from 5V power supplies.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 500mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 50mW.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -0.05V.The ADC converter consists of 1 elements.
LTC1198-2BCS8#PBF Features1 Functions
8 basic kinds of terminations
8 pin count
Minimal supply voltage of 2.7V
5V power supplies
1 elements
LTC1198-2BCS8#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1198-2BCS8#PBF ADC applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1198 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 11mA |
| Power Dissipation | 500mW |
| Number of Bits | 8 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 1, 2 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 750 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~6V |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 750k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.3906% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Analog Input Voltage-Max | 6.05V |
| Analog Input Voltage-Min | -0.05V |
| Length | 4.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |