LTC1290CCN#PBF OverviewPackage 20-DIP (0.300, 7.62mm) includes it.The Bulk package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to 0°C ~ 70°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding Precision.This part will save even more space if it is mounted through Through Hole.Due to the deployment of 8 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.The device is equipped with a high resolution 12-bit data acquisition system.A total of 20 pins are present on the unit.For many instances of use, Through Hole made the technique more feasible.In the same way as other high-quality Data Converter ICs, this unit exhibits high reliability.The device can be powered by 5 V.Among the components of this part, there are a total of 1 A/D converters.The * series is represented by this unit.In every data acquisition system, 1 converters play an integral role.The basic elements used to acquire sufficient data are 1.It's best to keep the unit at 70 °C.This unit has a minimum operating temperature of 0 °C.A maximum supply voltage of 12 V is specified for this product.Ideally, the device should be supplied with at least 4.75 V of power.
LTC1290CCN#PBF FeaturesThrough Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5 V unit
1 converters
LTC1290CCN#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC1290CCN#PBF ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | LTC1290 |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Gain Error | 1 LSB |
| Development Kit | - |
| Pd - Power Dissipation | 30 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Unit Weight | 0.110231 oz |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 18 |
| Interface Type | Serial |
| SNR - Signal to Noise Ratio | 74 dB |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| DNL - Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| SINAD - Signal to Noise and Distortion Ratio | 73.3 dB |
| INL - Integral Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Digital Supply Voltage | 5 V |
| Series | * |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Packaging | Bulk |
| Type | Precision |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 6 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 4, 8 |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 50 ksps |
| Product Type | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Voltage - Supply, Analog | 5V, ±5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V, ±5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Number of Converters | 1 |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 110 °C |
| Features | - |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | Analog to Digital Converters - ADC |
| Width | 6.477 mm |
| Height | 3.683 mm |
| Length | 26.92 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |