LTC1291BCN8PBF OverviewADCs/DACs is included in package PDIP-8.A Rail/Tube package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at 0°C ~ 70°C for normal operation.This outstanding Precision can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Through Hole.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read 5V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.High performance is available here with 1 functions.Using 2 Channel channels, this unit can efficiently perform complex tasks.The number of pins is 8.Depending on your requirements, this might be used as a high resolution 12-bit data acquisition device.Pins 8 are included in the unit.Many cases of use can be made feasible with the Through Hole technique.In addition to its high reliability, this unit is just like any other high-quality Data Converter ICs.A total of 2 analog IN channels are implemented to accommodate high-level analog source acquisition.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a unAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converters from the series LTC1291.Basic data acquisition elements consist of 1.Units are designed to operate at temperatures lower than 70 °C.In order for the unit to operate properly, the minimum operating temperature must be 0 °C.
LTC1291BCN8PBF FeaturesThrough Hole acquisition unit
2 Channel channels process
12-Bit acquisition unit
LTC1291BCN8PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC1291BCN8PBF ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | PDIP-8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Manufacturer Part Number | CONDCAP4-G |
| Manufacturer | Ocal, a T & B Brand |
| Sample and Hold | YES |
| Single-Ended Input | YES |
| Input Polarity | Unipolar |
| Differential Input | Yes |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required(V) |
| Operating Temperature Classification | COMMERCIALC |
| Package Type | PDIP N |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required(V) |
| Rated Input Volt | 5V |
| Full Scale Error | ±1LSB |
| Power Supply Requirement | Single |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5LSB(LSB) |
| No Missing Codes | 12 |
| Differential Linearity Error | ±1LSB(Typ) |
| Single Supply Voltage (Typ) | 5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required(V) |
| Digital Supply Support | NO |
| Mounting | Through Hole |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Gain Error | 1 LSB |
| Development Kit | - |
| Pd - Power Dissipation | 30 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Unit Weight | 0.017895 oz |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 50 |
| Interface Type | SPI |
| DNL - Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| INL - Integral Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC1291 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | DIP, |
| Package Style | IN-LINE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1510 (N8) |
| Supply Voltage-Nom | 5 V |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Package Code | DIP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 1.76 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Series | LTC1291 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Precision |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Number of Elements | 1 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Interface | Parallel, Serial |
| Power Dissipation | 500(W) |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Voltage |
| Architecture | SAR |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Reference Voltage | SUPPLY(V) |
| Seated Height-Max | 3.937 mm |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Resolution | 12Bit |
| Sampling Rate | 54 kS/s |
| Product Type | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0122% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 5.05 V |
| Output Format | SERIAL |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Analog Input Voltage-Min | -0.05 V |
| Conversion Time-Max | 12 µs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | Analog to Digital Converters - ADC |
| Number of Input Channels | 2/1 |
| Width | 7.62 mm |
| Lead Free | Lead Free |