LTC1296BCN#PBF OverviewADCs/DACs is included in package 20-DIP (0.300, 7.62mm).A Tube package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at 0°C~70°C for normal operation.This outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Through Hole.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read ±5V 5V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.In total, there were 20 terminations.High performance is available here with 1 functions.Using 8 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.Find similar parts by searching "LTC1296".There is a standard voltage that should be applied to this data acquisition unit of 5V.The number of pins is 20.Depending on your requirements, this might be used as a high resolution 12-bit data acquisition device.A total of 8 analog IN channels are implemented to accommodate high-level analog source acquisition.Be aware of the supply voltage when it climbs up towards the level of 12mA.
LTC1296BCN#PBF FeaturesThrough Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
LTC1296BCN#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1296BCN#PBF ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | ±5V 5V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC1296 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5/+-5V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Current-Max | 12mA |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Sampling Rate | 0.0465 MHz |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 46.5k |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0122% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 5.05V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | -5.05V |
| Conversion Time-Max | 12μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |