LTC1350CNW#PBF OverviewPDIP-28 contains it. With its Tube-shaped packaging, it's easy to carry. Temperature regulation to 0°C ~ 70°C ensures reliable operation. Using a 3V ~ 3.6VV power source should be fine. It operates by using 28 pins. When the supply voltage is set to 3.3 V, maximum efficiency is achieved. Featuring copper construction, this electrical component belongs to the LTC1350 series. There is no need for external power in Interface ICs. Maximum operating temperature 70 °C°C enables stable operation. A minimum working temperature of 0 °C degrees Celsius is required to ensure the device's reliability. Transceivers 1 are available on the market. A device like this can be used to generate the number 2 RECEIVERS ACTIVE UNDER SHUTDOWN; EXTERNAL CHARGE PUMP as well. A 3.3 VV supply voltage is able to be applied to it. I have a 28 pin count on it, and it has a 28 pin count on it.
LTC1350CNW#PBF FeaturesInterface ICs subcategory
LTC1350CNW#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC1350CNW#PBF Controllers Interface ICs applications.
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | PDIP-28 |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Number of Terminals | 28 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC1350 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Series | LTC1350 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Additional Feature | 2 RECEIVERS ACTIVE UNDER SHUTDOWN; EXTERNAL CHARGE PUMP |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 3 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | RS-232 |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Data Rate | 120 kbps |
| Seated Height-Max | 4.318 mm |
| Differential Output | NO |
| Product Type | RS-232 Interface IC |
| Protocol | RS562 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 3/5 |
| Driver Number of Bits | 3 |
| Receiver Number of Bits | 5 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 400 mV |
| Interface Standard | EIA-232; EIA-562; TIA-562 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Receive Delay-Max | 800 ns |
| Transmit Delay-Max | 3500 ns |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Number of Receivers | 5 |
| Number of Transmitters | 3 |
| Product Category | RS-232 Interface IC |
| Height | 4.318 mm |
| Width | 15.24 mm |
| Lead Free | Lead Free |