LTC1391IS#TRPBF OverviewIt can be found in the SOIC-16 package that you can download. Easy-to-carry Reel-shaped packaging. It is important to regulate the temperature to -40°C ~ 85°C (TA) in order to ensure reliable operation. 16 pins are needed for operation. The gadget's supply current is set to 200 nA. The supply voltage should be set to 2.7 V for maximum efficiency. This copper electrical component is part of the LTC1391 series. This device is self-contained in Switch ICs. An operating temperature of up to 85 °C°C ensures stable operation at all times. To ensure reliability, it operates at a minimum temperature of -40 °C degrees Celsius. CAN ALSO OPERATE WITH 2.7 V SUPPLY can also be generated using this device. Currently, there are 1 channels available on the internet. There are 16 pins on it, so it has a pin count of 16.
LTC1391IS#TRPBF FeaturesSwitch ICs subcategory
LTC1391IS#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC1391IS#TRPBF Controllers Interface ICs applications.
Notebook PCs
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC-16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | LTC1391 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Series | LTC1391 |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Resistance | 300 Ω |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH 2.7 V SUPPLY |
| Subcategory | Switch ICs |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| Operating Supply Current | 200 nA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Throw Configuration | DPST |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5 V |
| Product Type | Multiplexer Switch ICs |
| Max Dual Supply Voltage | 7.5 V |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 75Ohm |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 70 dB |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 5nA |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 5pF, 10pF |
| On-state Resistance Match-Nom | 15 Ω |
| Switch Circuit | - |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 400ns, 200ns |
| Charge Injection | 2pC |
| Crosstalk | - |
| Switch-on Time-Max | 400 ns |
| Switch-off Time-Max | 200 ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±5V |
| Product | Multiplexers |
| Product Category | Multiplexer Switch ICs |
| Height | 1.75 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Lead Free | Lead Free |