LTC1480IS8#PBF OverviewIn the SOIC-8 package, you'll find it. This product is easy to carry due to its Tube-shaped packaging. A temperature regulation of -40°C ~ 85°C is necessary to ensure reliable operation. The power source must be 3V ~ 3.6VV to work. A 400 uA-current supply is provided to the gadget. Choosing 3.3 V as the supply voltage will maximi3.3 Ve efficiency. A copper electrical component in the LTC1480 series. This device can be used alone in Interface ICs. It is also possible to generate the number COMMON I/O; TRISTATABLE RECEIVER; 1 RECEIVER ACTIVE UNDER SHUTDOWN using this device. A maximum supply current of 0.6 mA is required for operation. As you can see, it has a pin count of 8 on it.
LTC1480IS8#PBF FeaturesInterface ICs subcategory
LTC1480IS8#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC1480IS8#PBF Controllers Interface ICs applications.
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Product Status | Active |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Base Product Number | LTC1480 |
| RoHS | Details |
| Brand | Analog Devices |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | LTC1480 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Ultra Low Power |
| Terminal Finish | MATTE TIN (SN) |
| Additional Feature | COMMON I/O; TRISTATABLE RECEIVER; 1 RECEIVER ACTIVE UNDER SHUTDOWN |
| Subcategory | Interface ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Transceiver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Supply Current | 400 uA |
| Output Current | 250 mA |
| Supply Current-Max | 0.6 mA |
| Data Rate | 2.5 Mb/s |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Seated Height-Max | 1.752 mm |
| Differential Output | YES |
| Product Type | RS-485 Interface IC |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Half Duplex |
| Receiver Hysteresis | 70 mV |
| Interface Standard | EIA-422; EIA-485 |
| Number of Drivers | 1 Driver |
| ESD Protection | ESD Protection |
| Receive Delay-Max | 200 ns |
| Transmit Delay-Max | 80 ns |
| Number of Receivers | 1 Receiver |
| Product | RS-485 Transceivers |
| Input Voltage | 3.3 V |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | RS-485 Interface IC |
| Length | 4.9025 mm |
| Width | 3.899 mm |