LTC1535ISW#PBF OverviewIn the SOIC-28 package, you'll find it. This product is easy to carry due to its Tube-shaped packaging. A temperature regulation of -40°C ~ 85°C is necessary to ensure reliable operation. The power source must be 4.5V ~ 5.5VV to work. A 63 mA-current supply is provided to the gadget. Choosing 5 V as the supply voltage will maximi5 Ve efficiency. A copper electrical component in the LTC1535 series. This component is powered by 5 V. This device can be used alone in Interface ICs. A maximum supply current of 73 mA is required for operation. As you can see, it has a pin count of 28 on it.
LTC1535ISW#PBF FeaturesInterface ICs subcategory
LTC1535ISW#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC1535ISW#PBF Controllers Interface ICs applications.
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC-28 |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Dimensions | 18.08 x 7.595 x 2.337mm |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC1535 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Series | LTC1535 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Isolated |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Function | Transceiver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Linear Technology |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Supply Current | 63 mA |
| Supply Current-Max | 73 mA |
| Input Type | Differential |
| Data Rate | 250 kb/s |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Differential Output | YES |
| Product Type | RS-485 Interface IC |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Half/Full Duplex |
| Receiver Hysteresis | 30 mV |
| Interface Standard | EIA-422; EIA-485 |
| Number of Drivers | 1 Driver |
| ESD Protection | 8 kV |
| Receive Delay-Max | 855 ns |
| Transmit Delay-Max | 1560 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 5 V |
| Output Low Current-Max | 0.004 A |
| Number of Receivers | 1 Receiver |
| Out Swing-Min | 1.5 V |
| Number of Transmitters | 1 |
| Supply Voltage1-Min | 4.5 V |
| Product | RS-485 Transceivers |
| Supply Voltage1-Max | 7.5 V |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | RS-485 Interface IC |
| Width | 7.5 mm |
| Length | 17.9 mm |