LTC1694-1CS5#TRPBF OverviewSeveral packaging options are available for convenient transportation, including SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5.Package number Tape & Reel (TR) is ready for power buffer.Adaptable universalism in a single mout.Here's a typical Buffer, Accelerator.The op amp buffer is powered by 2.7V~6V voltage.For the output quality to be maintained, 1 channels work together.The system facilitates the input of 2-Wire Bus.To avoid malfunctions, you should set the operating temperature to 0°C~70°C.Among its applications are I2C.Using "LTC1694" will give you more solutions for your unique needs.It has 5 terminals.The peak reflow temperature of the material is 260.Power buffer pinout starts at 5 pins.This program outputs in 2-Wire Bus.60μA op amp buffers, they are.There is no point in feeding the repeter with voltage higher than 6V if you are not supposed to.Powered by 2.7V at least, the splitter can be started.
LTC1694-1CS5#TRPBF Features1 channels.
Mainly used in I2C.
LTC1694-1CS5#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1694-1CS5#TRPBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 2.7V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1694 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 5 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 60μA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 100kHz |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
| Number of Terminals | 5 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LTC1694 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Packaging | Reel |
| Pbfree Code | No |
| Applications | I²C |
| Subcategory | Interface ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 6V |
| Terminal Pitch | 0.95 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7 V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Seated Height-Max | 1.45 mm |
| Product Type | Interface - Specialized |
| Delay Time | - |
| Signal Conditioning | - |
| Product Category | Interface - Specialized |
| Height | 1 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Length | 2.9 mm |