LTC1694CS5#TRPBF OverviewPackaged in SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 for power buffer easy transportation.The package is ready for power buffer in Tape & Reel (TR) pieces.Easily adaptable Surface Mount universal mouthpiece.As for types, this is your typical Buffer, Accelerator.The op amp buffer works at 2.7V~6V voltage.As a result, 1 channels collaborate to maintain output quality.2-Wire Bus input can be accommodated.To avoid malfunctioning, the operating temperature should be set to 0°C~70°C.Operational amplifier buffers like this are designed to target applications like I2C and others.Get more pin-to-pin solutions by searching with "LTC1694".There are 5 terminals on the op amp buffer that you can find.Reflow temperature is 260 at its peak.When powered by 5V voltage, this splitter is capable of carrying out a number of demanding tasks.Power buffer pinouts start from 5 pins.Output is expressed in 2-Wire Bus.With 5 pins, it is connected.As the name suggests, they are a 60μA op amp buffers.This board has a Surface Mount hole for mounting on a PCB or other board.A voltage higher than 6V should not be applied to the repeter. It is not recommended that you do so.In order for it to work, it requires 2.7V at least.
LTC1694CS5#TRPBF Features1 channels.
Mainly used in I2C.
LTC1694CS5#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1694CS5#TRPBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 2.7V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1694 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 5 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus |
| Current - Supply | 60μA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Length | 2.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |