LTC2630AHSC6-LZ12#TRMPBF OverviewIt is supplied in the 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 package. It is powered from a supply voltage of 3V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. The operating temperature should be kept at -40°C~125°C when operating. This FPGA model is contained in Tape & Reel (TR) for space saving. It is designed with 6 terminations. Its base part number LTC2630 can be used to find related parts. It is designed with 6 pins. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. It operates from a 3/5V power supply. It is equipped with 6 pin count. It supports the maximal supply voltage of 5.5V. It is able to work with the minimal supply voltage of 2.7V.
LTC2630AHSC6-LZ12#TRMPBF Features6-VSSOP, SC-88, SOT-363 package
6 pin count
6 pins
LTC2630AHSC6-LZ12#TRMPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC2630AHSC6-LZ12#TRMPBF Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Audio Amplifier
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC2630 |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | Internal, Supply |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 4.4μs (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±1 (Max) |
| Analog Output Voltage-Max | 2.5V |
| Length | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |