LTC2632HTS8-LI12#TRMPBF OverviewThis package is included in the SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 package and is available for purchase. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~125°C at all times. Using the Tape & Reel (TR) layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. Parts related to this part can be found using its base part number LTC2632. The device is designed with 8 pins in total. It is possible for this FPGA to perform as per its specifications as long as it is mounted in Surface Mount direction. The device has a total of 8 pins on it. In addition, it is able to support a maximum supply voltage of 5.5V. The unit is capable of working with a minimum supply voltage of 2.7V.
LTC2632HTS8-LI12#TRMPBF FeaturesSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 package
8 pin count
8 pins
LTC2632HTS8-LI12#TRMPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC2632HTS8-LI12#TRMPBF Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Base Part Number | LTC2632 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 400μA |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 4.4μs (Typ) |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.5 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±1 (Max) |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |