LTC2636IDE-LZ12#PBF OverviewThere is a 14-WFDFN Exposed Pad package that includes this component. It is powered from a supply voltage of 3V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~85°C. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tube. Total terminations are 14. In order to find related parts, you can use its base part number LTC2636. It has a total of 14 pins that are designed for it. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Power is provided by a 3/5V battery that is included with the device. As far as the pin count is concerned, it has 14 pins. The maximum supply voltage it supports is 5.5V. With a minimum supply voltage of 2.7V, it is able to function.
LTC2636IDE-LZ12#PBF Features14-WFDFN Exposed Pad package
14 pin count
14 pins
LTC2636IDE-LZ12#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC2636IDE-LZ12#PBF Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 2.7mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 8 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC2636 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Current-Max | 1.5mA |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 4.4μs (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.061% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.5 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 8 |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±1 (Max) |
| Analog Output Voltage-Max | 2.5V |
| Length | 4mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |