LTC2641IMS8-14#PBF OverviewA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 3V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tube. As a whole, it has 8 terminations. Related parts can be found by using its base part number LTC2641. 8 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. Powered by a 3/5V power supply, it can be operated by almost anyone. In addition to this, it has 8 pins. A maximum voltage of 5.5V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 2.7V, it is able to work properly.
LTC2641IMS8-14#PBF Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 pin count
8 pins
LTC2641IMS8-14#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC2641IMS8-14#PBF Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC2641 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 14 |
| Supply Current-Max | 0.2mA |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.75 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 1μs (Typ) |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | OFFSET BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.5 |
| Analog Output Voltage-Max | 2.5V |
| Analog Output Voltage-Min | -2.5V |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |