LTC2804IDHC#TRPBF OverviewThe package DFN-16 contains it. Carrying is easy with the MouseReel-shaped packaging. Keeping the temperature at -40°C ~ 85°C will ensure reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 1.8V ~ 5.5VV power source. Currently, the gadget is receiving current from a 2.3 mA-shaped supply. These copper electrical components are part of the LTC2804 series. This component has a 2/5 V power supply. Interface ICs is a self-contained device. A total of 16 pins are present on it, making it a 16 pin board.
LTC2804IDHC#TRPBF FeaturesInterface ICs subcategory
LTC2804IDHC#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC2804IDHC#TRPBF Controllers Interface ICs applications.
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
| Package / Case | DFN-16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 16-DFN (5x3) |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LTC2804 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Series | LTC2804 |
| Packaging | MouseReel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N16 |
| Function | Transceiver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Linear Technology |
| Power Supplies | 2/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Supply Current | 2.3 mA |
| Data Rate | 1 Mb/s |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Differential Output | NO |
| Product Type | RS-232 Interface IC |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Duplex | Half Duplex |
| Receiver Hysteresis | 400 mV |
| Interface Standard | EIA-232-F; TIA-232-F |
| Number of Drivers | 2 Driver |
| ESD Protection | 10 kV |
| Receive Delay-Max | 400 ns |
| Transmit Delay-Max | 500 ns |
| Output Low Current-Max | 0.001 A |
| Number of Receivers | 2 Receiver |
| Out Swing-Min | 10 V |
| Product Category | RS-232 Interface IC |
| Width | 3 mm |
| Length | 5 mm |