LTC2855HDE#PBF OverviewIt is a part of the 12-WFDFN Exposed Pad package. A reliable operation requires a temperature that is regulated to -40°C ~ 125°C. It should work as long as you use a 3V ~ 3.6VV power source. To operate, 12 pins are required. 450 uA is set as the gadget's supply current. A 3.3 V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency. Copper is the main component of this electrical component, which is part of the - series. As far as Interface ICs is concerned, this device is independent of the rest of the system. A maximum operating temperature of 125 °C°C provides stable operation. The system operates at a minimum working temperature of -40 °C degrees Celsius to ensure reliability. In this case, 1 transceivers are involved. The supply voltage can be raised to 3.6 VV without causing damage. As low a source voltage as possible 3 V can be used.
LTC2855HDE#PBF FeaturesInterface ICs subcategory
LTC2855HDE#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC2855HDE#PBF Controllers Interface ICs applications.
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 12 |
| Supplier Device Package | 12-DFN (4x3) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC2855 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Type | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Function | Transceiver |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Interface | RS-422, RS-485 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 450 uA |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Data Rate | 20 Mbps |
| Product Type | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 25 mV |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Free | Lead Free |