LTC2864CDD-2#TRPBF OverviewThere is a package called DFN-10 that contains it, and you can find it there. It is very easy to carry because of the Reel-shaped packaging. Regulating the temperature to 0°C ~ 70°C is crucial to ensuring reliable operation. With a 3V ~ 5.5VV power source, you should be able to use it. It is operated by 10 pins. There is a setting on the gadget that sets the supply current to 3.3 mA. In order to maximi3 V to 5.5 Ve efficiency, the supply voltage should be set to 3 V to 5.5 V. It is an electrical component that belongs to the LTC2864 series and is made of copper. Unlike other devices, this one is self-contained in Interface ICs. Maximum operating temperature 70 °C°C ensures stable operation. A minimum working temperature of 0 °C degrees Celsius is required for the system to operate reliably. A 1 transceiver can be found. The device is capable of withstanding a supply voltage of 5.5 VV. It is possible for the device to work with a low voltage of 3 V as a source voltage. In this case, it has a pin count of 10.
LTC2864CDD-2#TRPBF FeaturesInterface ICs subcategory
LTC2864CDD-2#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC2864CDD-2#TRPBF Controllers Interface ICs applications.
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
Multi-Function Monitors
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | DFN-10 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Number of Terminals | 10 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | LTC2864 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Series | LTC2864 |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Low Power |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Subcategory | Interface ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 10 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N10 |
| Function | Transceiver |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 5.5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 3.3 mA |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Output Current | 150 mA |
| Data Rate | 250 kb/s |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Differential Output | YES |
| Product Type | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Full Duplex |
| Receiver Hysteresis | 25 mV |
| Interface Standard | EIA-422; EIA-485 |
| Number of Drivers | 1 Driver |
| Number of Transceivers | 1 |
| Receive Delay-Max | 65 ns |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Transmit Delay-Max | 1500 ns |
| Number of Receivers | 1 Receiver |
| Number of Transmitters | 1 |
| Product | RS-422/RS-485 Transceivers |
| Input Voltage | 3 V to 5.5 V |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Width | 3 mm |
| Length | 3 mm |