LTC2978AIUP#PBF OverviewThere is a package of Tube for it. In order to save space, it comes in the 64-WFQFN Exposed Pad package. It is mounted in the same way as Surface Mount. During function, the temperature should not exceed -40°C~85°C. Its exceptional performance makes it an excellent choice for Power Supply Controller/Monitor. High efficiency is possible because of the 3.3V 4.5V~15V power supply voltage. It utilizes an analog IC POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT. There are a total of 64 terminations associated with it. At NOT SPECIFIED, the reflow temperature peaks. There are 64 pins on this device. Using LTC2978 as its base part number, similar components can be found. As a result of the 12V voltage supply, high efficiency is achieved. Currently, there is 10mA current being supplied. The number of accessible channels is 8. Keeping the supply voltage (Vsup) above 4.5V is necessary for normal operation. The chip is designed to use 64 pins. There is a maximum voltage of 15V set for the supply. Surface Mount is used for mounting. 3.312V power supplies provide the energy for it. There is a maximum supply current of 13mA. There is also a characteristic of ALSO OPERATES IN 3.3V.
LTC2978AIUP#PBF Features64-WFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
LTC2978AIUP#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC2978AIUP#PBF Power Supply Control ICs applications.
Multimedia classroom
Multi-purposed meeting room
Command and control center
Smart home
User-available push-button control panel
Computer monitor
Touch screen
Remote control
Projector
Visualizer
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Power Supply Controller/Monitor |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN 3.3V |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3.3V 4.5V~15V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 12V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC2978 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 15V |
| Power Supplies | 3.312V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 8 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | YES |
| Current - Supply | 10mA |
| Supply Current-Max (Isup) | 13mA |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |