![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LTC3245 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 2.5V |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Max Output Current | 250mA |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Max Supply Voltage | 38V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHED CAPACITOR REGULATOR |
| Operating Supply Current | 18μA |
| Output Configuration | Positive |
| Max Output Voltage | 5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V 3.3V 5V |
| Topology | Charge Pump |
| Frequency - Switching | 450kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 5V |
| Switcher Configuration | BUCK-BOOST |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |