| Package / Case | MSOP-16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer | Miscellaneous |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | MSOP EP |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Operating Supply Voltage (Max) | 38(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 5.5(V) |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Unit Weight | 0.003527 oz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 37 |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC3256 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HTSSOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | MSE |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Operating Temperature-Max | 125 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Input Voltage-Max | 38 V |
| Manufacturer Part Number | LTC3256EMSE#PBF |
| Package Code | HTSSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Transferred |
| Input Voltage-Min | 5.5 V |
| Ihs Manufacturer | LINEAR TECHNOLOGY CORP |
| Output Voltage-Nom | 3.3 V |
| Risk Rank | 8.51 |
| Part Package Code | MSOP |
| Packaging | Rail/Tube |
| Series | LTC3256 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT ALSO HAS 5V OUTPUT |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 5.5V ~ 38V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Function | STEP DOWN |
| Number of Outputs | 2 Output |
| Output Voltage | 5/3.3(V) |
| Output Type | Fixed |
| Brand Name | Linear Technology |
| Input Voltage-Nom | 12 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Analog IC - Other Type | SWITCHED CAPACITOR CONVERTER |
| Operating Supply Current | 0.02 mA |
| Output Current | 350 mA |
| Topology | Buck |
| Frequency - Switching | - |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Product Type | Switching Controllers |
| Switcher Configuration | BUCK |
| Isolation | Non-Isolated |
| w/Sequencer | Yes |
| Voltage/Current - Output 1 | 5V, 100mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 3.3V, 250mA |
| Product | Non-Isolated / POL |
| Voltage/Current - Output 3 | - |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Supply Current | 0.02(mA) |
| Input Voltage | 5.5 V to 38 V |
| Product Category | Switching Controllers |
| Width | 3 mm |
| Length | 4.039 mm |