![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC3705 |
| Pin Count | 16 |
| Output Voltage | 11V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 18V~80V |
| Control Features | Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 7V |
| Topology | Forward, Secondary Side SR |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Output Current-Max | 2A |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Switching Frequency-Max | 700kHz |
| Internal Switch(s) | No |
| Fault Protection | Current Limiting |
| Output Isolation | Isolated |
| Length | 4.8895mm |
| Width | 3.899mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |