| Package / Case | SSOP-36 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 36-SSOP |
| Number of Terminals | 36 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1000 |
| Current Limit | 425 mA |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | LTC4258 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | SSOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1642 (GW36) |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4258CGW#TRPBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 3.3 V |
| Package Code | SSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 5.2 |
| Series | LTC4258 |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Power Sourcing Equipment - PSE |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 47V ~ 57V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 36 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G36 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 4 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 4 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Number of Channels | 4 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
| Adjustable Threshold | NO |
| Power - Max | 15.4 W |
| Current - Supply | 2mA |
| Seated Height-Max | 2.641 mm |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Standard | 802.3af |
| Auxiliary Sense | No |
| Product Category | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Width | 7.506 mm |
| Length | 15.417 mm |