| Package / Case | DFN-14 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 14-DFN (4x3) |
| Number of Terminals | 14 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1 |
| Part # Aliases | 155000-5316 |
| Manufacturer | ITT Cannon |
| Brand | ITT Cannon |
| RoHS | Details |
| Unit Weight | 0.001160 oz |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LTC4263 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HVSON, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | DE |
| Supply Voltage-Nom | 5 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Supply Voltage-Min | 4.5 V |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4263CDE#TRPBF |
| Package Code | HVSON |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Transferred |
| Ihs Manufacturer | LINEAR TECHNOLOGY CORP |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Risk Rank | 5.02 |
| Part Package Code | DFN |
| Series | LTC4263 |
| Packaging | MouseReel |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Power Sourcing Equipment - PSE |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Circular Connectors |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 33V ~ 66V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Linear Technology |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Power - Max | 15.4 W |
| Current - Supply | 2mA |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Product Type | Circular MIL Spec Connector |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Standard | 802.3af |
| Auxiliary Sense | No |
| Product Category | Circular MIL Spec Connector |
| Width | 3 mm |
| Length | 4 mm |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Type | Controller (PSE) |
| Voltage - Supply | 33V~66V |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4263 |
| Power - Max | 15.4W |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |