| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 14-DFN (4x3) |
| Number of Terminals | 14 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Part Number | HVX01022BAP3 |
| Manufacturer | Cutler Hammer, Div of Eaton Corp |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LTC4263 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HVSON, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, VERY THIN PROFILE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1708 |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Input Voltage-Max | 66 V |
| Package Code | HVSON |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Input Voltage-Min | 33 V |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 5.57 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Controller (PSE) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Switch ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 33V ~ 66V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Input Voltage-Nom | 48 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Power - Max | 15.4 W |
| Current - Supply | 2mA |
| Output Current-Max | 0.445 A |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Switching Frequency-Max | 0.115 kHz |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Standard | 802.3af |
| Auxiliary Sense | No |
| Width | 3 mm |
| Length | 4 mm |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 33V~66V |
| Supply Voltage | 48V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LTC4263 |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Power Supplies | 48V |
| Power - Max | 15.4W |
| Input Voltage (Min) | 33V |
| Output Current-Max | 0.445A |
| Input Voltage (Max) | 66V |
| Supply Current-Max (Isup) | 4mA |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |