| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | QFN-38 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 38 |
| Supplier Device Package | 38-QFN (5x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Non-Compliant |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 2500 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LTC4266 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Series | LTC4266A_C |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Type | Power Sourcing Equipment - PSE |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 45V ~ 57V |
| Number of Channels | 4 |
| Power - Max | 13 W |
| Current - Supply | 2.4mA |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |
| Product Category | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PSE) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 45V~57V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LTC4266 |
| Pin Count | 38 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N38 |
| Power - Max | 13W |
| Supply Current-Max (Isup) | 5mA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |