| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 57V Max |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Depth | 3.99mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4267 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 12.95W |
| Current - Supply | 3mA Max |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 1A |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Switching Frequency-Max | 240kHz |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Length | 4.98mm |
| Width | 3.899mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Material | Iron |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Angle | 90 Degrees |
| Manufacturer Part Number | LTB7590G |
| Approvals | CSA, cUL, UL |
| Manufacturer | Crouse-Hinds Commercial Products |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LTC4267 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | SSOP, SSOP16,.25 |
| Package Style | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Equivalence Code | SSOP16,.25 |
| Manufacturer Package Code | GN |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Package Code | SSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Transferred |
| Ihs Manufacturer | LINEAR TECHNOLOGY CORP |
| Risk Rank | 3.05 |
| Part Package Code | SSOP |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Composition | Metallic |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Switch ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 57V (Max) |
| Terminal Pitch | 0.635 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Linear Technology |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Power - Max | 12.95 W |
| Current - Supply | 3mA (Max) |
| Output Current-Max | 1 A |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Switching Frequency-Max | 240 kHz |
| Connection Type | Compression |
| Standard | 802.3af |
| Auxiliary Sense | No |
| Width | 3.899 mm |
| Length | 4.8885 mm |