![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-DFN (7x4) |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 3000 |
| Manufacturer | TXC Corporation |
| Brand | TXC Corporation |
| Package | Tube |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Series | QTT161 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Subcategory | Oscillators |
| Voltage - Supply | 57V (Max) |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 35 W |
| Current - Supply | 3mA (Max) |
| Product Type | VCTCXO |
| Internal Switch(s) | No |
| Output Format | Clipped Sine Wave |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |
| Product Category | TCXO Oscillators |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 57V Max |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N32 |
| Input Voltage-Nom | 14V |
| Power - Max | 35W |
| Current - Supply | 3mA Max |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Switching Frequency-Max | 250kHz |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |