| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PSE) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~4.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LTC4274 |
| Pin Count | 38 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N38 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 4.3V |
| Power Supplies | 3.354V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 1 |
| Adjustable Threshold | YES |
| Power - Max | 13W |
| Current - Supply | 1.1mA |
| Supply Current-Max (Isup) | 5mA |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 38 |
| Supplier Device Package | 38-QFN (5x7) |
| Number of Terminals | 38 |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Case Code - in | 0603 |
| Case Code - mm | 1608 |
| Maximum Operating Temperature | + 155 C |
| Unit Weight | 0.000071 oz |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 5000 |
| Manufacturer | Vishay |
| Brand | Vishay / Dale |
| RoHS | Details |
| Programmable | Yes |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC4274 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Schedule B | 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Current Limit | 425 mA |
| Package Description | HVQCCN, LCC38,.2X.28,20 |
| Package Style | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Equivalence Code | LCC38,.2X.28,20 |
| Manufacturer Package Code | UHF |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4274CIUHF#PBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 3.3 V |
| Package Code | HVQCCN |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Transferred |
| Ihs Manufacturer | LINEAR TECHNOLOGY CORP |
| Risk Rank | 3.71 |
| Part Package Code | QFN |
| Series | CRCW-C e3 |
| Packaging | MouseReel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Tolerance | 1 % |
| Temperature Coefficient | 100 PPM / C |
| Resistance | 105 Ohms |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Resistors |
| Power Rating | 100 mW (1/10 W) |
| Technology | Thick Film |
| Voltage - Supply | 3V ~ 4.3V |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 1 MHz |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Linear Technology |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 4.3 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 4.3 V |
| Power Supplies | 3.3,54 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 1.1 mA |
| Output Power | 13 W |
| Power - Max | 13 W |
| Application | Commercial Grade |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Supply Current-Max (Isup) | 5 mA |
| Nominal Input Voltage | 3.3 V |
| Product Type | Thick Film Resistors |
| Product | Thick Film Resistors SMD |
| Features | - |
| Standard | 802.3at |
| Auxiliary Sense | No |
| Voltage Rating | 75 V |
| Product Category | Thick Film Resistors - SMD |
| Width | 0.85 mm |
| Height | 0.45 mm |
| Length | 1.55 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |