| Package / Case | QFN-24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Number of Terminals | 24 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1000 |
| Manufacturer | TXC Corporation |
| Brand | TXC Corporation |
| Programmable | Yes |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| On Resistance - Max | 150 mOhms |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | LTC4291 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HVQCCN, LCC24,.16SQ |
| Package Style | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Equivalence Code | LCC24,.16SQ |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1697 |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4291IUF#TRPBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 3.3 V |
| Package Code | HVQCCN |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 5.58 |
| Series | LTC4291 |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Pbfree Code | No |
| Type | Power Sourcing Equipment - PSE |
| Subcategory | Oscillators |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N24 |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Output Power | 71.3 W |
| Power - Max | 71.3 W |
| Current - Supply | - |
| Product Type | Standard Oscillators |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE), 802.3bt |
| Standard | 802.3bt |
| Auxiliary Sense | No |
| Product Category | Standard Clock Oscillators |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Controller (PSE) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Power - Max | 71.3W |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |