LTC4300-1IMS8#TRPBF OverviewAs a convenience to the user, power buffer has been packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).It has been packaged in Tape & Reel (TR) packages and is ready for power buffer.Surface Mount A universal mout for easy adaptation to a wide range of heads.It is a typical Buffer, Accelerator type, if we are talking about types.To operate this op amp buffer, it requires a voltage of 2.7V~5.5V volts.It is important to maintain the output quality by cooperating between the 2 channels.This facilitates 2-Wire Bus input to the system.For the operational amplifier buffer to function properly, the operating temperature should be set to -40°C~85°C.There are several applications that this operational amplifier buffer targets, such as I2C - Hotswap applications and others.In order to find more pin-to-pin solutions that meet your special needs, you can search with "LTC4300".There are two 8 terminals on the op amp buffer and you can find them at the end of the op amp buffer.Reflow temperature at its peak is calculated to be 250.With its 3.3V voltage supply, the splitter can perform many demanding functions that are expected from it.There is a pinout for the Power buffer starting from the 8 pins that it has.In terms of output, it outputs in 2-Wire Bus units.5.1mA op amp buffers, they are.There is no point in feeding the repeter with voltage higher than 5.5V if you are not supposed to.
LTC4300-1IMS8#TRPBF Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4300-1IMS8#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC4300-1IMS8#TRPBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC4300 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Adjustable Threshold | NO |
| Current - Supply | 5.1mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |