LTC4301CMS8#TRPBF OverviewTo make transportation easier, the power buffer is packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Packaged in Tape & Reel (TR) and ready for power buffer.An easy-to-adapt universal mount.A Buffer, ReDriver is a typical type.For its operation, this op amp buffer uses a voltage of 2.7V~5.5V.It is important for 2 channels to work together to ensure quality output.This facilitates 2-Wire Bus input.If you want to avoid malfunction, set the operating temperature to 0°C~70°C.Application-specific operational amplifier buffers such as this one are targeted at I2C - Hotswap and other markets.For more pin-to-pin solutions, try "LTC4301".On the op amp buffer, you will find 8 terminals.There is a peak reflow temperature of 260 for this power buffer.3.3V voltage provides the splitter with the power it needs to handle a wide range of demanding tasks.This power buffer has 8 pins as its pinout.As a result, it outputs in 2-Wire Bus.There are 4.5mA op amp buffers in it.Repeters cannot be fed voltages higher than 5.5V.
LTC4301CMS8#TRPBF Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4301CMS8#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC4301CMS8#TRPBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4301 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 4.5mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |