LTC4303CDD#TRPBF OverviewIn order to make transportation as convenient as possible, power buffer is packaged in 8-WFDFN Exposed Pad.In Reel packages, power buffer is ready to be shipped out.Surface Mount Universal mout allows easy adaptation.When it comes to types, this is a typical Buffer, Accelerator.There is no voltage involved in the operation of this op amp buffer.To maintain quality, 2 channels work together.As a result, it facilitates 2-Wire Bus input.In order to prevent malfunctions, the operating temperature should be set to 0°C ~ 70°C.The operational amplifier buffer is targeted at applications such as I²C - Hotswap and others.The output is in the form of 2-Wire Bus.It is a 6mA op amp buffer.Other Interface ICs like the power buffer play a important role in the industry.The splitter is from -.
LTC4303CDD#TRPBF Features2 channels.
Mainly used in I²C - Hotswap.
A standard Interface ICs.
LTC4303CDD#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC4303CDD#TRPBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Data or Clock Signal Amplification
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x3) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | LTC4303 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 2500 |
| Interface Type | I2C |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Packaging | Reel |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Applications | I²C - Hotswap |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Output | 2-Wire Bus |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 6mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Product Type | Signal Buffers, Repeaters |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Delay Time | - |
| Capacitance - Input | 10 pF |
| Product | Buffers |
| Signal Conditioning | - |
| Product Category | Interface - Signal Buffers, Repeaters |