LTC4303CMS8#PBF OverviewPackaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for power buffer easy transportation.The package is ready for power buffer in Tube pieces.Easily adaptable Surface Mount universal mouthpiece.As for types, this is your typical Buffer, Accelerator.The op amp buffer works at 2.7V~5.5V voltage.As a result, 2 channels collaborate to maintain output quality.2-Wire Bus input can be accommodated.To avoid malfunctioning, the operating temperature should be set to 0°C~70°C.Operational amplifier buffers like this are designed to target applications like I2C - Hotswap and others.Get more pin-to-pin solutions by searching with "LTC4303".There are 8 terminals on the op amp buffer that you can find.Reflow temperature is 260 at its peak.When powered by 3.3V voltage, this splitter is capable of carrying out a number of demanding tasks.Power buffer pinouts start from 8 pins.Output is expressed in 2-Wire Bus.As the name suggests, they are a 6mA op amp buffers.In order to run the repeters, two 3/5V power supplies are sufficient.
LTC4303CMS8#PBF Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4303CMS8#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC4303CMS8#PBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4303 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 6mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |