LTC4305CGN#PBF OverviewThe package SSOP-16 contains it. Carrying is easy with the Bulk-shaped packaging. The device should work as long as it is powered by a 2.2V ~ 5.5VV power source. 16 pins are used to operate the device. 2.7 V to 5.5 V is the optimal supply voltage for maximum efficiency. These copper electrical components are part of the LTC4305 series. Switch ICs is a self-contained device. In order for stable operation, the temperature must not exceed 70 °C°C. For reliability, it must operate at a minimum temperature of 0 °C degrees Celsius. In the present time, there are a total of 2 Channel channels available. There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5 V. Devices should be operated with a power supply voltage (Vsup) above 2.7 V. A total of 16 pins are present on it, making it a 16 pin board.
LTC4305CGN#PBF FeaturesSwitch ICs subcategory
LTC4305CGN#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC4305CGN#PBF Controllers Interface ICs applications.
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP-16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC4305 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Packaging | Bulk |
| Series | LTC4305 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Multiplexer with Amplifier |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 2.2V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.635 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7 V |
| Configuration | 2 x 1:2 |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus |
| Analog IC - Other Type | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| Supply Type | Single Supply |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Product Type | Multiplexer Switch ICs |
| Product | Multiplexers |
| Product Category | Multiplexer Switch ICs |
| Width | 3.99 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 4.98 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |