LTC4307CDD#TRPBF OverviewPackaged in DFN-8 for power buffer easy transportation.The package is ready for power buffer in Reel pieces.Easily adaptable Surface Mount universal mouthpiece.As for types, this is your typical Buffer, Accelerator.The op amp buffer works at 2.3V ~ 5.5V voltage.As a result, 2 channels collaborate to maintain output quality.2-Wire Bus input can be accommodated.To avoid malfunctioning, the operating temperature should be set to 0°C ~ 70°C.Operational amplifier buffers like this are designed to target applications like I²C - Hotswap and others.Reflow temperature is 250 at its peak.Power buffer pinouts start from 8 pins.Output is expressed in 2-Wire Bus.As the name suggests, they are a 8mA op amp buffers.In the industry, other Oscillators like the power buffer play an important role.Splitter LTC4307 is from the splitter.
LTC4307CDD#TRPBF Features2 channels.
Mainly used in I²C - Hotswap.
A standard Oscillators.
LTC4307CDD#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC4307CDD#TRPBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
| Package / Case | DFN-8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x3) |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1000 |
| Manufacturer | TXC Corporation |
| Brand | TXC Corporation |
| Interface Type | I2C |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | LTC4307 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HVSON, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1698 |
| Supply Voltage-Nom | 3.3 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage-Min | 2.3 V |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4307CDD#TRPBF |
| Package Code | HVSON |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Risk Rank | 5.31 |
| Series | LTC4307 |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I²C - Hotswap |
| Subcategory | Oscillators |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 8mA |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Input | 2-Wire Bus |
| Product Type | Standard Oscillators |
| Interface IC Type | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Delay Time | - |
| Output Current Flow Direction | SOURCE |
| Capacitance - Input | 10 pF |
| Product | Buffers |
| Signal Conditioning | - |
| Product Category | Standard Clock Oscillators |
| Width | 3 mm |
| Length | 3 mm |