LTC4309CDE#PBF OverviewTransport is made easy with power buffer packaging in 4-SMD, No Lead.In a package of Rail/Tube it is ready for power buffer.An easy-to-adjust universal mout.Typical MHz Crystal type.The op amp buffer uses 2.3V ~ 5.5V voltage to operate.Maintaining output quality requires cooperation between 2 channels.There is 2-Wire Bus input facilitation.A -20°C ~ 70°C should be set as the operating temperature in order to avoid malfunctions.In addition to I²C - Hotswap, this operational amplifier buffer targets other applications.During reflow, it reaches a temperature of 260.Pinouts start at 12 pins on the power buffer.In 2-Wire Bus, it outputs.There are 12 pins on the op amp buffers.Basically, it's a 7mA op amp buffer.A Surface Mount hole allows it to be mounted on a PCB or other board.In the industry, other Interface ICss play an important role, such as the power buffer.There is no point in feeding the repeter voltages above 5.5 V.2.3 V is required at least to start the splitter.This splitter is from SXT324.It cannot be exposed to temperatures below 0 °C.The temperature should not exceed 70 °C.
LTC4309CDE#PBF Features2 channels.
Mainly used in I²C - Hotswap.
A standard Interface ICs.
LTC4309CDE#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC4309CDE#PBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 12 |
| Supplier Device Package | 12-DFN (4x3) |
| Number of Terminals | 12 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Bulk |
| Mfr | Suntsu Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.031 (0.80mm) |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Base Product Number | LTC4309 |
| Unit Weight | 0.001764 oz |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 91 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Package Description | HVSON, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1695 |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4309CDE#PBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 3.3 V |
| Package Code | HVSON |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 1.45 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Series | SXT324 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Size / Dimension | 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | MHz Crystal |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | I²C - Hotswap |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 11.0592 MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 12 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N12 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 250 Ohms |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Load Capacitance | 10pF |
| Operating Mode | Fundamental |
| Frequency Tolerance | ±10ppm |
| Adjustable Threshold | NO |
| Current - Supply | 7mA |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Input | 2-Wire Bus |
| Product Type | Signal Buffers, Repeaters |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Delay Time | - |
| Capacitance - Input | 10 pF |
| Product | Buffers |
| Signal Conditioning | - |
| Product Category | Interface - Signal Buffers, Repeaters |
| Width | 3 mm |
| Length | 4 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Ratings | - |