LTC6930CDCB-5.00#TRMPBF OverviewIt is enclosed in the 8-WFDFN Exposed Pad packaging along with the digital timer. In this case, the frequency of the programmable timer is set to 5MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. The recommended mounting type is Surface Mount.1.7V~5.5V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Silicon. The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To keep the clock timer's supply current at 579μA. It is based on LTC6930. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: TR. On operating frequency, it's available in the range of 5MHz. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8.
LTC6930CDCB-5.00#TRMPBF FeaturesOperate frequency at 5MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:579μA
Additional Feature: TR
LTC6930CDCB-5.00#TRMPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6930CDCB-5.00#TRMPBF Programmable Timers & Oscillators applications.
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Silicon |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | TR |
| Voltage - Supply | 1.7V~5.5V |
| Frequency | 5MHz |
| Base Part Number | LTC6930 |
| Pin Count | 8 |
| Physical Dimension | 3.0mm x 2.0mm x 0.75mm |
| Operating Frequency | 5MHz |
| Rise Time-Max | 3ns |
| Fall Time-Max | 3ns |
| Symmetry-Max | 70/35% |
| Current - Supply | 579μA |
| Output Load | 5 pF |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |