LTC6945IUFD OverviewIt is packaged using the Tube method since it is a clock IC. Embedded in the 28-WFQFN Exposed Pad package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of NOT SPECIFIED when reflowing. It contains a total of 28 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. It is designed that the Clock PLL's input should be Clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 6GHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 3.45V as a supply voltage. As long as you provide 3.15V~5.25V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~105°C. In this IC, a 28-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. In this case, the product is an analog IC and can be classified as a PLL FREQUENCY SYNTHESIZER-electronic frequency generator.
LTC6945IUFD FeaturesAvailable in the 28-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
LTC6945IUFD ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6945IUFD Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC6945 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Power Supplies | 3.35V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PLL FREQUENCY SYNTHESIZER |
| Frequency (Max) | 6GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |