LTC6994IS6-2#WTRPBF OverviewAs a cost-effective packaging method, Reel is used. Using the SOT-23-6 package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 2.25V ~ 5.5V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. It operates at a temperature of -40°C ~ 85°C. The device has been configured with 8 taps and steps. There are all the benefits associated with Clock & Timer ICs subcategory. Device package TSOT-23-6 is that of its supplier. The device is part of the LTC6994-1 series, which are among the most important electronic devices.
LTC6994IS6-2#WTRPBF FeaturesSupply voltage at Reel volts
Mounting Type: LTC6994-1
LTC6994IS6-2#WTRPBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC6994IS6-2#WTRPBF Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 2500 |
| Supply Voltage - Min | 2.25 V |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Series | LTC6994-1 |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 2.25V ~ 5.5V |
| Function | Programmable Delay |
| Operating Supply Current | 55 uA |
| Product Type | Delay Lines / Timing Elements |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Number of Taps/Steps | 8 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | - |
| Available Total Delays | 1µs ~ 33.6s |
| Product | Delay Block/Debouncer |
| Product Category | Delay Lines / Timing Elements |