LTC6994MPS6-1#TRM OverviewElectronic devices belonging to the - series are among the most important.
LTC6994MPS6-1#TRM FeaturesMounting Type: -
LTC6994MPS6-1#TRM ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC6994MPS6-1#TRM Delay Lines Timing ICs applications.
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
| Connection | Print |
| Manufacturer part # | CTBP6050/9 |
| Nominal current | 16A |
| AWG (min.) | 22 |
| Content | 100pc(s) |
| AWG max. | 14 |
| CS | 10mm |
| Nominal current - rounded value | 16A |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Series | - |
| Type | CTBP6050/9 |