![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | LTC9101 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 2500 |
| On Resistance - Max | 29.7 kOhms |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Packaging | Reel |
| Type | Controller (PSE) |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 51V ~ 57V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 16 |
| Current - Supply | 40mA |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE) |
| Standard | IEEE 802.3at |
| Auxiliary Sense | No |
| Product Category | Power Switch ICs - POE / LAN |