![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 12-MSOP-EP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC9111 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 37 |
| Current Limit | 2 mA |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Type | Controller (PD) |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 60V |
| Operating Supply Voltage | 2.3 V to 60 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 500 uA |
| Current - Supply | 500µA |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3cg (PoE) |
| Standard | 10Base-T1L |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Product Category | Power Switch ICs - POE / LAN |