LTM2889HY-3#PBF OverviewIn the BGA-32 package, you can find it. Easily transportable packaging in Tray-shape. 3.1 mA is the supply current for the gadget. It is recommended to set the supply voltage to 3.3 V, 5 V for maximum efficiency. It is a copper-based electrical component from the LTM2889 series. The device in Interface ICs is self-contained. As of right now, there are no channels available for 1 Channel. As far as the pin count is concerned, it has a count of 32.
LTM2889HY-3#PBF FeaturesInterface ICs subcategory
LTM2889HY-3#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTM2889HY-3#PBF Controllers Interface ICs applications.
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
| Package / Case | BGA-32 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 32-BGA (15x11.25) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | LTM2889 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Series | LTM2889 |
| Packaging | Tray |
| Type | CAN Controller |
| Applications | CAN, DeviceNet, Industrial |
| Subcategory | Interface ICs |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B32 |
| Brand Name | Linear Technology |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Operating Supply Current | 3.1 mA |
| Data Rate | 4 Mb/s |
| Seated Height-Max | 3.62 mm |
| Differential Output | YES |
| Product Type | CAN Interface IC |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | ISO 11898-2 |
| Number of Drivers | 1 Driver |
| ESD Protection | 25 kV |
| Receive Delay-Max | 115 ns |
| Transmit Delay-Max | 205 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3 V |
| Number of Receivers | 1 Receiver |
| Supply Voltage1-Min | 3 V |
| Product | CAN Transceivers |
| Supply Voltage1-Max | 3.6 V |
| Product Category | CAN Interface IC |
| Width | 11.25 mm |
| Length | 15 mm |