LV3319PM-V147-NE OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. The 44-BQFP case was embedded with it. A 6 channel is present on the device. For your reference, this part contains Volume Control functions. Automotive Audio can be used with the device. We supply it within 7V~9.5V. Using -40°C~85°C TA as a temperature range, this device operates. A search for parts belonging to the LV3319 family will yield similar results. Refer to the device's specifications: 80dB. An accessible 44 pin can be found on the chip. A device is packaged by 44-QIPM (10x10). The method should be used when the temperature is below 85°C. During operation, the chip should not be operated below -40°C degrees Celsius.
LV3319PM-V147-NE FeaturesWith 44-BQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
LV3319PM-V147-NE ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LV3319PM-V147-NE Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-BQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-QIPM (10x10) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Automotive Audio |
| Voltage - Supply | 7V~9.5V |
| Base Part Number | LV3319 |
| Function | Volume Control |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, Logic |
| Specifications | 80dB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |