This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).On this SoC, there is ARM® Cortex®-M3 core processor.Assigned with the package 400-LFBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the SmartFusion®2 series.Temperatures should be 0°C~85°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 25K Logic Modules.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 207 I/Os.There is a flash of 256KB on it.M2S025T will give you system on chips with similar specifications and purposes.It operates at a frequency of 166MHz.In terms of core architecture, the SoC meaning relies on ARM.The computer SoC has 400 pins.Just 0°C will start the SoC computing.In this SoC system on chip, 85°C represents its maximum operating temperature.
ARM® Cortex®-M3 processor.64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
256KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation M2S025T-1VF400 System On Chip (SoC) applications.
High-end PLC
Vending machines
POS Terminals
Measurement tools
Measurement testers
Networked sensors
Robotics
Central alarm system
Smart appliances
Industrial automation devices
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 400-LFBGA |
| Number of Pins | 400 |
| Supplier Device Package | 400-VFBGA (17x17) |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | SmartFusion®2 |
| Published | 2009 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency | 166MHz |
| Base Part Number | M2S025T |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Number of I/O | 207 |
| Speed | 166MHz |
| RAM Size | 64KB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DDR, PCIe, SERDES |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Core Architecture | ARM |
| Primary Attributes | FPGA - 25K Logic Modules |
| Flash Size | 256KB |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |