This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).A core processor ARM® Cortex®-M3 is used to build this SoC.Its package is 325-TFBGA, CSPBGA.A 64KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the SmartFusion®2 series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 60K Logic Modules.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 200.A 1.2V power supply should be used.There are voltages higher than 1.26V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 1.14V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.Having 325 terminations in total makes system on a chip possible.It is possible to use this SoC chip with 200 outputs.You will need to provide 1.2V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 200 inputs is available to the user.56520 logic cells are included in logic system on chips.There is a flash of 256KB.The SoC processor also includes LG-MIN, WD-MIN, which are additional features.
ARM® Cortex®-M3 processor.64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
256KB extended flash.
LG-MIN, WD-MIN
There are a lot of Microsemi Corporation M2S060T-1FCS325I System On Chip (SoC) applications.
Vending machines
POS Terminals
Measurement tools
Measurement testers
Networked sensors
Robotics
Central alarm system
Smart appliances
Industrial automation devices
Sports
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 325-TFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | SmartFusion®2 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 325 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | LG-MIN, WD-MIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B325 |
| Number of Outputs | 200 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Power Supplies | 1.2V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Number of I/O | 200 |
| Speed | 166MHz |
| RAM Size | 64KB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DDR, PCIe, SERDES |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Number of Inputs | 200 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Primary Attributes | FPGA - 60K Logic Modules |
| Number of Logic Cells | 56520 |
| Flash Size | 256KB |
| Length | 11mm |
| Height Seated (Max) | 1.01mm |
| Width | 11mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |