M48T201V-85MH1E OverviewThe package 44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT contains real time clocks.The package is in the form of Tube.This electrical RTC has a supply voltage of 3V~3.6V.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted.Electronic time clocks are recommended that the operating temperature be 0°C~70°C.When operating, Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer, Y2K can be ensured.It is possible to terminate a transmission line with a RTC module that matches the characteristic impedance of the line, which is known as 44 termination.Obviously, a voltage of 3.3V is being supplied to this electronic component.There are 44 pins on it.The family RTCs belongs to are M48T201.This electrical digital time clock has a 3V supply voltage.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 3.8MB.Surface Mount is the mounting type of the RTC module.It is equipped with 44 pins.Upon receiving an input signal, 1 timers output a signal at a preset time.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V.It is a type of real time clock belonging to the Timekeeper® series.85GHz is the maximum frequency that can be achieved.
M48T201V-85MH1E Features44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT package
44 terminations
44 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
Timekeeper® series
M48T201V-85MH1E ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M48T201V-85MH1E Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Timekeeper® |
| JESD-609 Code | e3/e4 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer, Y2K |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 85GHz |
| Base Part Number | M48T201 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 3.8MB |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 85 ns |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 2mA @ 3V~3.6V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 3V |
| Volatile | NO |
| Height | 2.69mm |
| Length | 18.49mm |
| Width | 8.89mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |