M48T37V-10MH1F OverviewThere is an embedded version in the package 44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT.Packaged as Tape & Reel (TR).This electrical RTC is powered by 3V~3.6V voltage.This electrical real time clock is of type Clock/Calendar.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).A temperature of 0°C~70°C should be used for operation.During operation, Alarm, Leap Year, Watchdog Timer can be guaranteed.The 44 termination is the practice of terminating a transmission line with a RTC module matched to its characteristic impedance.It is possible to see 3.3V voltage being supplied to this RTC real time clock.44 pins are attached to it.RTCs are a member of the family M48T37.In these RTC times, there is a memory of 250kB where data and programs can be stored.This RTC module has a mounting type of Surface Mount.44 pins are present on it.RTC time is important to maintain the supply voltage at 3.3V in order to maintain high efficiency.Real-time clocks belonging to the Timekeeper® series are this type.In this case, the frequency can be achieved at 100GHz.8 Bits make up this digital time clock.
M48T37V-10MH1F Features44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT package
44 terminations
44 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
Timekeeper® series
8 Bits
M48T37V-10MH1F ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M48T37V-10MH1F Real Time Clocks applications.
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Timekeeper® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Watchdog Timer |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.81mm |
| Frequency | 100GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M48T37 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 250kB |
| Number of Bits | 8 |
| Access Time | 100 ns |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 2mA @ 3V~3.6V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Length | 18.1mm |
| Height Seated (Max) | 3.05mm |
| Width | 8.56mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |