M4A3-256/160-12YNI OverviewCurrently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.There is a 208-BFQFP package containing it.There are 160 I/Os on the board.Terminations of devices are set to 208.QUAD is the terminal position of this electrical part.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of -40°C~85°C TA in order to ensure its reliability.Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.The ispMACH® 4A series FPGA is one of these types.In this chip, the 208 pins are programmed.If you use this device, you will also find YES.The M4A3-256 can be used to identify its related parts.For digital circuits, there are 10000 gates. These devices serve as building blocks.For data storage, EEPROM is adopted.There is a maximum supply voltage of 3.6V when the device is operating.Normally, it operates with a voltage of 3VV as its minimum supply voltage.182MHz is the maximum frequency.
M4A3-256/160-12YNI Features208-BFQFP package
160 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
208 pin count
M4A3-256/160-12YNI ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M4A3-256/160-12YNI CPLDs applications.
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4A |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M4A3-256 |
| Pin Count | 208 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G208 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 160 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Number of Gates | 10000 |
| Max Frequency | 182MHz |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 256 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Delay Time tpd(1) Max | 12ns |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 28mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |