M4A3-256/192-10FANC OverviewThis network has 256macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package 256-BGA.As a result, it has 192 I/O ports programmed.256 terminations have been programmed into the device.Its terminal position is BOTTOM.It is powered by a voltage of 3.3V volts.Package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH® 4A series.It has 256 pins programmed.This device can also display YES.Its related parts can be found in the [0].The 10000 gates serve as building blocks for digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in EEPROM.In this case, the maximum supply voltage is 3.6V.Despite its minimal supply voltage of 3V, it is capable of operating.There are 160 programmable I/Os in this system.The maximum frequency should not exceed 100MHz.
M4A3-256/192-10FANC Features256-BGA package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
M4A3-256/192-10FANC ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M4A3-256/192-10FANC CPLDs applications.
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4A |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | M4A3-256 |
| Pin Count | 256 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 192 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Number of Gates | 10000 |
| Max Frequency | 100MHz |
| Number of Programmable I/O | 160 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 256 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Delay Time tpd(1) Max | 10ns |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2.1mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |